Poradnik kupującego

Jak prawidłowo dobrać wkład do znicza

1. Wkład nie może wystawać ponad szkło!
– Zbyt wysoki wkład powoduje, że otwory w kapturku/nakryciu znicza zostaną zasłonięte, a co za tym idzie dopływ tlenu zostaje odcięty i znicz gaśnie.
2. Wkład nie może być za niski!
– Zbyt niski wkład spowoduje okopcenie/zabrudzenie znicza;
– nierówne ustawienie wkładu w zniczu powoduje jego nadpalenie; W efekcie może zapalić się plastikowa obudowa wkładu;
3. Średnica wkładu powinna być dopasowana do średnicy otworu w szkle!
* Wkład jest wtedy stabilny, nie przechyla się, nie powoduje okopcenia/zabrudzenia szkła, zapewnia centralne ustawienie w zniczu, powoduje równomierne wypalanie się wkładu.
4. Wkład w zniczu nie powinien być napełniony do samego końca aż po brzegi parafiną!
* knot wówczas znajduje się bardzo wysoko i może być gaszony podmuchem wiatru;
* zbyt pełen wkład może powodować zapalenie plastikowej pokrywki/kapturka

5. Wkładu nie wrzucamy do znicza!
* a delikatnie go wkładamy, żeby nie uszkodzić / stłuc dna znicza; Taka sytuacja może się zdarzyć w przypadku ciężkich i grubych wkładów.
6. Istotną kwestią gwarantującą optymalne wypalenie się wkładu ma odpowiednio dobrany / dopasowany kapturek / nakrycie znicza!
* po pierwsze musi być mocno nałożony na szkło; nie może się ruszać, żeby nie zsunął go podmuch wiatru;
* zbyt duże otwory w kapturku/nakryciu znicza powodują krótsze palenie się wkładu; większe otwory powodują duży płomień – do znicza dostaje się więcej tlenu i szybciej się spala;
* zbyt małe otwory w kapturku powodują gaśnięcie knota z powodu zbyt małej ilości tlenu (knot się dusi / dławi i gaśnie);
7. Równie istotną kwestią przy optymalnym wypalaniu się znicza jest sprawa podpalania knota!
* po przypaleniu wkładu należy odczekać chwilę, aż ogień dojdzie do parafiny po czym dopiero nałożyć kapturek/nakrycie na znicz.
8. Kolejna dość ważną sprawą jest odpowiednie założenie plastikowej podstawki (nie wszystkie modele zniczy są kompletnie złożone; niektóre musimy sami skompletować)!
* podstawka musi być mocno wciśnięta w podstawę szkła; musi być mocno założona, żeby znicz był stabilny i prosto stał.
* podstawka plastikowa zabezpiecza znicz przed bezpośrednim kontaktem szkła z płytą pomnika , jest amortyzatorem zabezpieczającym przed potłuczeniem szkła
* podstawka plastikowa zabezpiecza również przed przesuwaniem szkła po płycie pomnika przy silnym wietrze.
* zimową porą – podstawa zabezpiecza również przed przymarzaniem znicza do pomnika.
9. Dobrej jakości parafina w zniczu nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu. Dość intensywnie śmierdzący wkład świadczy o tym, że jest on wyprodukowany z tłuszczu zwierzęcego. Przechowując takie wkłady np. w garażach czy komórkach sami narażamy się na wizytę gryzoni.
10. Z tego, co widać, należy spełnić szereg przedstawionych powyżej warunków, po to, aby znicz wypalił się w całości, nie powodując okopcenia/zabrudzenia szkła, wówczas szkło/opakowanie znicza służy klientowi jak najdłużej.